Ochrona Obwodowa TAKEX

Nowoczesne systemy alarmowe, oprócz czujników chroniących wnętrze obiektu, często wyposażone są w czujniki zewnętrzne, wykrywające intruza zanim jeszcze wtargnie on do wnętrza budynku. Takie rozwiązanie ma kilka istotnych zalet:

  • Alarm zostaje wzbudzony zanim jeszcze intruz dojdzie do budynku i w takiej sytuacji często zrezygnuje on z próby włamania.
  • Jeśli pomimo włączenia się syreny alarmowej intruz nadal będzie próbował dostać się do wnętrza domu, będzie miał znacznie mniej czasu, ponieważ agencja ochrony została już powiadomiona i grupa interwencyjna jest w drodze
  • Jeśli właściciel/użytkownik obiektu jest na miejscu, ma on znacznie więcej czasu na podjęcie działań, ponieważ został zaalarmowany, zanim jeszcze intruz dostał się do środka.

Jednakże realizacja ochrony zewnętrznej nie jest rzeczą prostą, ponieważ wszelkiego rodzaju czujniki znajdujące się na zewnątrz, narażone są na liczne czynniki środowiskowe (zmiany temperatury, słońce, deszcz, wiatr, poruszające się pod wpływem wiatru rośliny, drobne zwierzęta). Czynniki te często mogą powodować powstawanie fałszywych alarmów, bardzo niepożądanych, ponieważ pogarszają one komfort użytkownika i podnoszą koszty (niepotrzebne dojazdy grupy interwencyjnej).

Zewnętrze czujniki przeciwwłamaniowe mogą działać na różnej zasadzie. Mogą to być na przykład czujniki wstrząsowe montowane na ogrodzeniu, sensoryczne kable zakopywane w ziemi lub działające na zasadzie skanowania przestrzeni podczerwonym laserem. Jednakże rozwiązania powyższe mają jedną wspólną wadę – wysoką cenę.

Bariery podczerwieni

Rozwiązaniem łączącym w sobie niski współczynnik fałszywych alarmów ze skuteczną detekcją i niską ceną są bariery podczerwieni. Zasada ich działania jest stosunkowo prosta: wzdłuż ogrodzenia po jednej stronie znajduje się nadajnik wiązek podczerwieni, a po drugiej – odbiornik. Przecięcie tych wiązek przez intruza powoduje wywołanie alarmu. Jest to zatem typowa ochrona obwodowa – zabezpieczenia montuje się w taki sposób, aby wykrywały intruza przekraczającego granice posesji (np. przeskakującego przez ogrodzenie).

Bariera podczerwieni

Japońska firma TAKEX już od lat 60-tych ubiegłego wieku specjalizuje się w produkcji barier podczerwieni. Mając w tej dziedzinie bogate doświadczenie, TAKEX stosuje w swoich produktach wyrafinowane rozwiązania techniczne, służące podniesieniu ich niezawodności. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie podwójnej modulacji wiązek podczerwieni.

Podwójna modulacja impulsowa bariery podczerwieni TAKEX

Większość producentów stosuje w swoich barierach pojedynczą modulację impulsową. Takie rozwiązanie ma dwie wady: odbiór wiązki podczerwieni łatwo ulega zakłóceniu przez silne źródło światła (np. Słońce), a zabezpieczenie można stosunkowo łatwo oszukać za pomocą urządzenia emitującego modulowane impulsowo światło, np. pilotem od telewizora. Podwójna modulacja (opatentowane rozwiązanie TAKEX) polega na cyklicznym emitowaniu serii impulsów wysokiej częstotliwości (ok. 500kHz), częstotliwość powtarzania serii wynosi ok. 40kHZ. Przy odpowiednim algorytmie detekcyjnym po stronie odbiorczej rozwiązanie takie pozwala na uzyskanie znacznie wyższej odporności bariery na silne oświetlenie oraz na próby jej oszukania, zwiększając skuteczność ochrony obwodowej.

Pomimo swoich niewątpliwych zalet, bariery podczerwieni mają swoje technologiczne ograniczenia. Niezależnie od modelu i producenta, żadna z nich nie jest w stanie działać w warunkach znacznego ograniczenia przejrzystości powietrza (gęsta mgła, śnieżyca). W warunkach takich wiązki podczerwieni nie docierają do odbiornika i urządzenie sygnalizuje alarm (przerwanie wiązki). Wyższe modele barier TAKEX wyposażone są w funkcję odróżniania przerwania wiązki spowodowanego warunkami atmosferycznymi od przerwania jej przez intruza.

Detekcja warunków pogodowych

Funkcja detekcji warunków pogodowych opiera się o analizę gradientu spadku sygnału. Przecięciu wiązki przez intruza towarzyszy szybki spadek sygnału od stałego poziomu do zera, natomiast przy pojawieniu się np. mgły, spadek sygnału następuje stopniowo. Jeśli wolno opadając sygnał osiągnie poziom krytycznie niski, bariera uaktywnia oddzielne wyjście, służące do sygnalizacji braku przejrzystości powietrza. Wejście to powinno być podłączone do oddzielnej linii alarmowej w centrali zaprogramowanej w taki sposób, aby centrala nie sygnalizowała sytuacji alarmowej, tylko stan usterki (braku działania) bariery.

Bariery mikrofalowe

Bariery mikrofalowe stosowane w ochronie obwodowej działają na podobnej zasadzie co podczerwieni, różnica polega na wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego o innej długości fali – stosowana podczerwień to fala o długości 900 ÷ 1000 nm, natomiast w barierach mikrofalowych wykorzystuje się fale o długości 1 ÷ 5 cm. Ponieważ wiązka mikrofal ulega znacznie większemu rozproszeniu niż wiązka podczerwieni, bariery mikrofalowe mają trudniejsze wymagania instalacyjne, m.in. wymagają całkowicie pustego pasa ziemi wzdłuż osi bariery, o szerokości 1,5 ÷ 3 m, w pasie tym nie mogą się znajdować żadne obiekty (krzewy, drzewa, elementy ogrodzenia). Niewątpliwą zaletą barier mikrofalowych jest ich niewrażliwość na obniżoną przejrzystość powietrza – mikrofale bez problemu przenikają przez mgłę, dym i śnieżycę.

Bariera mikrofalowa

Bariery mikrofalowe są często stosowane do ochrony obwodowej w wojsku oraz do ochrony infrastruktury krytycznej z jeszcze jednego powodu – są znacznie trudniejsze do obejścia, ponieważ pomijając odcinek przy samym nadajniku i odbiorniku praktycznie nie mają martwych stref detekcji. Są za to droższe od barier podczerwieni, oraz – z powodu wymogu pustego pasa przestrzeni o określonej szerokości – nie w każdym obiekcie są warunki do ich instalacji.

Urządzenia ochrony obwodowej TAKEX

Firma TAKEX ma w swojej ofercie całą gamę urządzeń służących do ochrony obwodowej – od prostych dwuwiązkowych barier podczerwieni, do zaawansowanych czterowiązkowych barier z detekcją warunków pogodowych oraz barier mikrofalowych.  Na wszystkie swoje urządzenia producent udziela 5-letniej gwarancji.